درجه SPF ضد آفتاب ام را چگونه انتخاب کنم ؟

  • ۳۰ امرداد، ۱۳۹۷
  • ۱۵:۱۹
  • مشاهده: 1,409 بار
درجه SPF ضد آفتاب ام را چگونه انتخاب کنم ؟

مطمئنا در هنگام خرید ضد آفتاب با عبارت SPF آشنا شده اید .

SPF در ضد آفتاب چیست ؟
به عبارت کلی SPF میزان توانایی مقابله یک ضدآفتاب در برابر تششعات فرابنفش نور خورشید است .
عموما خورشید تششعات فرابنفش UVA و UVB از خود انتشار می دهد . آفتاب سوختگی نیز حاصل در معرض قرار گرفتنهای متناوب پوست بدن در برابر همین تششعات , مخصوصا UVB است . هرچند لازم به ذکر است که اشعه UVA و UVB هر دو ریسک ابتلاء به سرطان پوست را افزایش می دهند .
احتمالا شما هم در هنگام خرید ضدآفتاب به فاکتور SPF آن توجه می کنید و ممکن است جزء آن دسته از خریداران باشید که ضد آفتابهایی با SPF بالاتر را مناسب تر می دانند .
ولی آیا واقعا اینگونه است ؟ SPF +100 و یا +90 خیلی بهتر از ضدآفتاب هایی با SPF 30 است ؟

 

 از پوست خود در برابر تششعات فرابنفش خورشید محافظت کنید .

از پوست خود در برابر تششعات فرابنفش خورشید محافظت کنید .


درجه بندی SPF با مدت زمانی که شما زیر نور آفتاب قرار میگیرید ارتباط دارد . دکتر جیمز اسپنسر ، متخصص پوست در فلوریدا می گوید : " SPF شماره یا درجه بندی مورد پسند مصرف کننده نیست " هرچند که ظاهر قضیه می گوید ضدآفتابی با SPF 30 باید دو برابر ضدآفتابی با SPF 15 کارآیی داشته باشد ولی در اصل این درجه بندیها اینگونه عمل نمی کند .
طبق گفته دکتر اسپنسر ، ضدآفتابی با SPF 15 به میزان 94 درصد از پوست ما در مقابل اشعه UVB محافظت می کند و ضدآفتابی با SPF 30 تا 97 درصد قدرت محافظت دارد و SPF 45 تا 98 درصد .
به قول وی : " SPF های بالاتر ، فقط احمقانه است "
 

  SPFمیزان محافظت پوست در مقابل اشعه UVB خورشید است

SPFمیزان محافظت پوست در مقابل اشعه UVB خورشید است


ضدآفتاب های با SPF بالا تنها به اندازه ای محدود می توانند از پوست ما در مقابل اشعه UVB محافظت کنند و این میزان به 100 درصد نخواهد رسید . امروزه در اروپا اغلب متخصصان زیبایی کرم ضدآفتاب با SPF شماره 30 را به بیماران خود توصیه می کنند .
حتی شرکتهای تولید کننده ضد آفتاب نیز مجاب شده اند تا SPF ها را در دو گروه عرضه نمایند . ضد آفتابهایی با SPF 50 و یا بالاتر از 50 که اصطلاحا به آن 50+ می گویند .
دکتر فرح احمد ، مشاور آرایشی بهداشتی نیز تصدیق می کند که کرم های ضدآفتاب با SPF پایین و درجات بالا تفاوت خیلی خیلی زیادی با هم ندارند . اما او می گوید کرمهای با SPF بالاتر زمان بیشتری از پوست ما محافظت می کند و شانس ابتلاء به سرطان پوست را کاهش میدهد .
 

 میزان محافظت درجه های مختلف SPF از پوست

میزان محافظت درجه های مختلف SPF از پوست


کارشناسان پیشنهاد می کنند از هر ضدآفتابی که استفاده می کنید ، حتما از 30 دقیقه قبل از خروج از فضای بسته آنرا به پوست خود بمالید . بهتر است کرم ضدآفتاب دارای خاصیت ضد آب باشد و در صورت عرق کردن و یا شنا کردن و یا حتی خشک شدن پوستتان ، حتما بعد از دو ساعت باید آنرا روی پوستتان تجدید کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید .
 

  باید از کرم های ضدآفتاب مکررا استفاده کرد تا نتیجه بخش باشد .

باید از کرم های ضدآفتاب مکررا استفاده کرد تا نتیجه بخش باشد .


به یاد داشته باشید تنها زمانی می توانید با استفاده از کرم ضدآفتاب از پوست خود محافظت کنید که مکررا از آن استفاده نمایید به این خاطر که تا مدت خاصی روی پوست شما میماند .
شما نمی توانید تنها صبح از کرم ضدآفتاب خود استفاده کنید و در ساعات دیگر روز آنرا فراموش کنید . قطعا" در اینصورت حتی اگر SPF کرم شما 800 نیز باشد ، تفاوتی ندارد ، چون پس از مدتی تاثیر خود را از دست خواهد داد .

 

جهت مشاهده محصولات ضد آفتاب در دارومارکت اینجا کلیک کنید

نظر خودتان را ارسال کنید
برای ثبت دیدگاه لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید .